Developed in conjunction with Joomla extensions.

Astronomická věž byla postavena v roce 1722 do výšky 68 metrů. Na jejím vrcholu stojí olověná socha Atlanta nesoucího nebeskou sféru z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Výstavba věže souvisela s rozvojem astronomického bádání v Čechách. V době budování Klementina, v Praze pracovali takoví astronomové jako např. Tycho Brahe, Johannes Kepler, nebo Tadeáš Hájek z Hájku, kteří zde působili za vlády Rudolfa II. Astronomie patřila do učebního plánu jezuitské univerzity od jejího založení, observatoř byla ale v Klementinu založena až na podnět Josefa Steplinga, jejího prvního ředitele, v letech 1751-1752. Od této doby se Astronomická věž osazuje vědeckými přístroji a začínají se provádět astronomická měření. Hvězdárna byla od počátku pod státním dohledem, po první světové válce se stala součástí nově založené Státní hvězdárny Československé a klementinská věž byla až do roku 1928 její jedinou observatoří v Čechách. Hvězdárna v Klementinu působila až do druhé světové války.

S osobou Josefa Steplinga jsou také spojeny meteorologická měření. Ty zde začal provádět již v roce 1752, nebyla však pravidelná. Denní teplotní měření jsou tak zaznamenávány soustavně až od roku 1775, měření dešťových srážek se provádí od roku 1804. Veškerá mereorologická měření probíhají v Klementinu dodnes, stala se tak jedněmi z vůbec nejstarších na světě.

Návštěvníci Klementina dnes mohou ve věži vystoupat až do výšky 52 metrů, odkud se jim naskytne jedinečný pohled na Prahu a její nejkrásnější památky.
Před výstupem do posledního patra věže s ochozem je ale ještě třeba se zastavit v původní pracovně observatoře, kde byly umístěny menší astronomické, geofyzikální a meteorologické přístroje z 19. století, pocházející zejména z dílen jezuitských mechaniků a učenců. Většina těchto přístrojů je zde pro návštěvníky vystavena i dnes. Kromě astronomických a meteorologických pozorování se v pracovně prováděly také fyzikální pokusy. V první polovině 19. století se odtud měřil zemský magnetismus a atmosférický ozón.

 {simplepopup}
Vážení návštěvníci,

vzhledem k dosavadnímu postupu Národní knihovny ČR, která hospodaří a nakládá s budovou Klementina, Vám bohužel aktuálně nejsme schopni pro rok 2017 garantovat zachování provozu prohlídek a dalších akcí v prostorách Barokní trasy Klementina zahrnujících především Barokní knihovní sál a Astronomickou věž. 

Omlouváme se za vzniklé nepříjemnosti a děkujeme za pochopení.

DREYER s.r.o.Dear visitors,

We are very sorry to inform you that due to the legal dispute with the National Library of the Czech Republic, administrator of Klementinum, we are not able to guarrantee that the guided tours and other services that we provide will také place in the Astronomical Tower, the Baroque Library and the Mirror Chapel.

We are sorry for the inconvenience and thank you for your understanding.

DREYER s.r.o.
{/simplepopup}

Vystavujeme faksimile Vyšehradského kodexu na prohlídkové trase. Více informací zde >>

I.  -  II.:  10.00-16.30 hod
III.  - X.: 10.00-18.00 hod
XI. - XII: 10.00-17.30 hod


     tripadvisor logo transp 220x50


reklama:
 
hvh legal